fbpx
Ev Bitkilerinde Kırmızı Örümceklerden Nasıl Kurtuluruz?

Ev Bitkilerinde Kırmızı Örümceklerden Nasıl Kurtuluruz?

Tarımda verimliliğin önünde büyük bir engel oluşturan kırmızı örümcekler, evlerde yetiştirdiğimiz bitkiler için de tehlikelidir. Bitkilerin öz suyunu emerek beslenirler. Bu da dadandıkları bitkinin kuruyup ölmesine neden olur. Kışın havanın sıcaklığının düşmesiyle birlikte evlere ve seralara sığınarak yumurtalarını bırakırlar. Kontrolsüz sentetik ilaç kullanımı nedeniyle popülasyonları hızla atan kırmızı örümcekler, gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Bütüncül bir yaklaşımla kırmızı örümcek gibi akarlardan ve bitkilere zarar veren haşerelerden nasıl kurtuluruz sorusunu cevaplamadan önce gelin ülkemizde sıkça rastlanan bu türü yakından tanıyalım.


Kırmızı Örümcek Nedir?

Kırmızı örümcek veya iki noktalı örümcek aslında bitkilerle beslenen bir akar türüdür. Latince ismi Tetranychus Urticae olan kırmızı örümcek, Tetranychidae veya örümcek akarları ailesinin en çok bilinen üyesidir. En çok bilinen örümcek akarı olmasının en önemli nedenlerinden biri polifag bir tür olmasıdır.
Genellikle yaprakların alt kısmında koloniler halinde yaşarlar. Yaprakları delerek ve bitki sıvılarını emerek beslenirler. Seralarda, evlerde, tropik ve ılıman iklimin hüküm sürdüğü tarım bölgelerinde sıkça rastlanabilen kırmızı örümcek, yaprakların üstünde ve altında ince bir ağ örerek yumurtalarını yaprakların üzerine bırakır. Kırmızı örümcek, yaprak hücre içeriklerini emerek beslendiği için bitkiler için büyük bir tehdit oluşturur. Beslenmelerinin önüne geçilmezse, dadandıkları bitkiler kısa süre içinde sararıp kurur. Önlem alınmadığı takdirde bitkilerin ölmesi kaçınılmazdır. Artık kırmızı örümceği yakından tanıdığımıza göre, kırmızı örümcekle doğal mücadele nasıl olur, gelin bu sorunun cevabını birlikte inceleyelim.

Kırmızı Örümcek Türleri Nelerdir?


Kırmızı örümcek akarları (Tetranychus urticae) bahçelerde en yaygın görülen zararlılardan biridir. İğne başından daha küçüktürler, bu da fark edilmelerini zorlaştırır.
Altı yerine sekiz bacağı nedeniyle bu böcekler, böceklerden ziyade eklembacaklılar (örümceklerle akraba) olarak sınıflandırılır. Çoğu örümcek akarı ince ipek dokuma üretme yeteneğine sahiptir. Örümcek akarlarının 1600’den fazla türü vardır; iki benekli örümcek akarı ve kırmızı örümcek akarı Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın olanlardır. Renkleri kırmızı, yeşil, sarı, turuncu ve hatta kahverengiye kadar değişebilir.


İki benekli örümcek akarı (Tetranychus urticae) turuncu renktedir ve yanlarında iki koyu nokta vardır. Aynı zamanda çoğu süs bitkisinin yanı sıra ev bitkileri ve sera istilalarının da ana suçlusudur.

Kırmızı Örümcek Evlere Nasıl Girer?

Kırmızı örümcek, gözle görülemeyecek kadar küçük olduğundan içeriye girerken fark etmek mümkün değildir. Havanın kuru ve sıcak olduğu yerleri tercih ettiklerinden, havanın soğumasıyla beraber, havalandırma deliklerinden, pencere pervazındaki aralıklardan, bahçeye açılan kapılardan, bazen de yerleştikleri evcil hayvanlarla birlikte evlere girebilirler.

Kırmızı Örümcek Nasıl Fark Edilir?

Kırmızı örümceklerin rengi kırmızı ve turuncuya dönmeden önce yeşildir. Sırtlarında iki tane koyu nokta bulunur. Sonbaharın gelişiyle renkleri kırmızıya döner. Ancak bu örümcekleri, renkleri ya da şekillerinden ötürü değil, bitkilerdeki lekelenmeler ve yaprakların altına ördükleri ağ yüzünden fark edebiliriz. Gelişiminde sorun olduğunu düşündüğümüz bitkilerin alt kısmını kontrol ederek ağları tespit edebiliriz. Ayrıca dadandıkları bitkinin üzerindeki yapraklar kopar ve bozulmalar başlar.

Kırmızı Örümcekle Organik Mücadele Yöntemleri Nelerdir?
Kırmızı örümcek ile organik yolla mücadelede tercih edilebilecek en etkili yöntem diatomlu toprak kullanımıdır. Peki diatomlu toprak nedir? Diatomlu toprak veya diğer adıyla diatomit, organik tarımın temel prensiplerine uygun bir tür fosil kalıntısıdır. Bu toprak türü, milyonlarca yıl önce okyanus ve göl sularında yaşayan tüm canlıların besin kaynağı olan diatomun kalıntılarından oluşur. Bu iskelet kalıntıları yıllar içerisinde fosilleşerek yumuşak tozsu kayalara dönüşmüştür. Jeolojik hareketlerle toprak yüzeyine itilen olan bu tortular, günümüzde en etkili organik haşere mücadele yöntemlerinden biri olarak kullanılmaktadır.
Diyatomlu toprak böceklerin dış iskelet kısımlarında bulunan katı ve sıvı yağları absorbe ederek etki gösterir. Aşındırıcı ve kurutucu etki gösteren diyatomlu toprak, böceklerle temasa geçtiği andan itibaren etkisini göstermeye başlar. Böylece böceklerin kuruması sağlanır ve söz konusu zararlı canlılar hiçbir kimyasal desteğe başvurmadan kısa zaman içinde imha edilir.

Diatomit toprak kırmızı örümcek akarı başta olmak üzere yüzlerce farklı haşere ve akara karşı tam koruma sağlar ve istila dönemlerinde mücadelede hızlı bir biçimde sonuç alınmasına yardımcı olur. Üstelik faydaları, zararlı mücadelesi ile de sınırlı değildir; çok sayıda yararlı mineral taşıyan diatomlu toprak, son derece besleyici bir gübredir ve özel yapısı ile toprağın hava almasını sağlar. Kapalı ortamlarda, açık alanlarda ve büyük çiftlik sahalarında gönül rahatlığıyla kullanılabileceğiniz diatomlu toprak ile hem kırmızı örümcek hem de karınca, pire, tahta kurusu, cırcır böceği, hamam böceği gibi zararlılardan kurtulabilirsiniz.
Kırmızı örümcek akarı ile mücadele için kullanılan organik yöntemlerinden biri de yine bir akar türü olan Phytoseiulus Persimilis’in kullanılmasıdır. Phytoseiulus Persimilis yırtıcı akar türlerinden biridir. Kırmızı örümceklere örümcek şiddetle saldırır. Yaşam döngüsü besin bulabildiği sürece devam eder; bu nedenle kırmızı örümcek akarları ortadan kaybolduğunda Phytoseiulus Persimilis’in de yaşam döngüsü sona erer ve hızla ortadan kalkar.

Kırmızı Örümcekten Nasıl Kurtulurum?
%100 diatomlu toprak içeriğine sahip olan Diaterra ürünleri haşere ve akar ile mücadelede etkin bir çözümdür. Kolaylıkla uygulanan Diaterra ürünleri, yaklaşık 3 ay boyunca toprağınızı besleyerek korur. Her mevsim güvenle uygulanabilen Diaterra ürünleri, insan ve hayvan sağlığı için zararlı hiçbir katkı içermez ve organik tarım için tamamen uygundur.
Zararlı mücadelesinin pratik ve uygun maliyetli yolu olan Diaterra ürünleriyle tanışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kırmızı Örümcek Hangi Bitkilerde Görülür?

Kırmız örümceklerin 180’den fazla farklı bitki türünde bulunduğu tespit edilmiştir. Özellikle fasulyede sık rastlanan kırmız örümcek hem ev bitkileriyle hem karanfil, krizantem gibi çiçeklerle hem de domates, biber, patates, fasulye, mısır, elma, şeftali, armut, erik, kayısı gibi sebze ve meyvelere beslenebilir.
Kırmızı Örümcek İnsanlara Zarar Verir mi? Kırmızı Örümcekler Zehirli midir?

Bitkiler için büyük bir tehdit oluşturan kırmız örümcekler insanlara zarar vermezler. Şu ana kadar kırmızı örümceklerin zehirli olduğuna dair hiçbir gösterge bulunamamıştır. Ancak doğada kırk beş binden fazla örümcek türü olduğunu varsayarsak, örümcek tarafından ısırıldığınızı düşündüğünüz durumlarda süreci yakından takip edip uyuşma, mide bulantısı, baş dönmesi gibi durumların ortaya çıkıp çıkmadığını gözlemlemek gerekir.

https://www.wikihow.com/Get-Rid-of-Red-Spider-Mites-Organically
https://malatya.tarimorman.gov.tr/Duyuru/211/Kirmizi-Orumcek-Ile-Mucadele-Yontemleri
WhatsApp'tayız!