Kırmızı Örümcek Nedir ve Kırmızı Örümcek ve Diğer Akarlar ile Organik Mücadele Yöntemleri Nelerdir?

Kırmızı Örümcek Nedir ve Kırmızı Örümcek ve Diğer Akarlar ile Organik Mücadele Yöntemleri Nelerdir?

Tarımda verimliliğin sağlanması ve mahsul sağlığının korunmasında zararlılarla mücadele önemli bir rol oynuyor. Haşere ve akarların ılıman iklimlerde daha kolay çoğaldığı düşünüldüğünde, ülkemizde zararlı mücadelesinin tarımın en zorlu konulardan biri olduğunu söylemek mümkün.

Bu zararlılar içerisinde en sık karşılaşılanlarından biri de kırmızı örümcek. Polifag yani birbirinden farklı pek çok bitki ve ağaçla beslenebilen bir tür olan kırmızı örümcek, ülkemizde de sıklıkla görülüyor. Kırmızı örümcek ile mücadelede kimyasal ilaçlar etkili olsa da bu ilaçların tortuları hem insan ve hayvan sağlığı için tehdit oluşturuyor hem de toprakta birikime sebep olarak tarım arazilerine zarar veriyor.

Peki kırmızı örümcek ve elbette diğer akarlarla, kimyasal iz bırakmadan nasıl mücadele edilebilir? Bu yazımızda size kısaca kırmızı örümcek ve kırmızı örümcekle organik mücadele yöntemlerini derledik.

Kırmızı örümcek nedir?

Kırmızı örümcek veya iki noktalı örümcek genellikle haşere olarak kabul edilen ve bitkilerle beslenen bir akar türüdür. Latince ismi Tetranychus Urticae  olan kırmızı örümcek, Tetranychidae veya örümcek akarları ailesinin en çok bilinen üyesidir.  

En çok bilinen örümcek akarı olmasının en önemli nedenlerinden biri polifag bir tür olmasıdır; biber, domates, patates, fasulye, mısır, çilek gibi sebze ve meyve bitkileri; armut, elma, kiraz, şeftali, vişne, erik, kayısı, badem ağaçları ve gül gibi süs bitkileri de dahil olmak üzere yüzlerce farklı biti ile beslenebilir.

Kırmızı örümcek çıplak son derece küçüktür ve bu nedenle çıplak gözle görmesi oldukça zordur. Seralarda, tropik ve ılıman tarım bölgelerinde rastlanabilen kırmızı örümcek akarı, yaprakların üstünde ve altında ince bir ağ örer ve yumurtalarını yaprakların üzerine bırakır. Kırmızı örümcek akarın konukçu bitkiler için bir tehdit olmasının sebebi, yaprak hücre içeriklerini emerek beslenmesidir. Bireysel lezyonlar çok küçük olmasına rağmen yüzlerce veya binlerce örümcek akarının saldırısı son derece büyük lezyona neden olabilir ve bu büyük lezyonlar sebebiyle bitkilerin fotosentetik kapasitesini önemli ölçüde azalır. Önlem alınmadığı takdirde bitkilerin ölmesi kaçınılmazdır.

Kırmızı örümcek ile organik mücadele yöntemleri

Kırmızı örümcek akarı ile mücadele için kullanılan organik yöntemlerin en bilineni yine bir akar türü olan Phytoseiulus Persimilis’in kullanılmasıdır. Phytoseiulus Persimilis yırtıcı akar türlerinden biridir ve açgözlü bir biçimde beslenir. Kırmızı örümcek akarına karşı son derece etkili bir mücadele yöntemidir; hızlı çoğalır ve kırmızı örümcek akarlarına şiddetle saldırır. Yaşam döngüsü besin bulabildiği sürece devam eder; bu nedenle kırmızı örümcek akarları sona erdiğinde Phytoseiulus Persimilis’in yaşam döngüsü de sona erer ve hızla ortadan kalkar.

Phytoseiulus Persimilis kırmızı örümcek akarına karşı başarılı bir organik mücadele yöntemi olmakla beraber tek besininin kırmızı örümcek akarı olması nedeniyle diğer haşere ve akarlara karşı etkili değildir. Oysa sera ve tarım arazilerinde masif zararlıların yanı sıra ikincil zararlılar da sıklıkla görülür. Kırmızı örümcek akarı dışında zararlıların da bulunduğu tarım bölgelerinde, tek başına yeterli olmayacaktır.

Kırmızı örümcek akarı ile mücadelede tercih edilebilecek bir diğer organik yöntem ise diatomit kullanımıdır. Diatomit veya diğer adıyla diatomlu toprak aslında bir tür fosil kalıntısıdır. Diatomlu toprak, milyonlarca yıl önce okyanus ve göl sularında yaşayan tüm canlıların besin kaynağı olan diatomun kalıntılarından oluşur. Bu iskelet kalıntıları yıllar içerisinde fosilleşerek yumuşak, tozsu kayalara dönüşmüş ve jeolojik hareketlerle toprak yüzeyine itilmiş olan bu tortular, günümüzde en etkili organik haşere mücadele yöntemlerinden biridir.

Diatomit toprak böceklerin dış kabuklarına yapışıp sıvılarını emerek onları dehidre ederek ölmelerine neden olur. Akut zararlı mücadelesinde son derece etkili olan diatomit toprağın bir diğer özelliği ise caydırıcı bir etkiye sahip olması ve bu nedenle zararlıları uzak tutmasıdır.

Diatomit toprak kırmızı örümcek akarı başta olmak üzere yüzlerce farklı haşere ve akara karşı tam koruma sağlar ve istila dönemlerinde mücadelede hızlı bir biçimde sonuç alınmasına yardımcı olur. Üstelik faydaları zararlı mücadelesi ile de sınırlı değildir; çok sayıda yararlı mineral taşıyan diatomit toprak, son derece besleyici bir gübredir ve özel yapısı ile toprağın hava almasına da yardımcı olur.

Zararlı mücadelesinde tam çözümün adı: Diaterra

%100 diatomit toprak içeriğine sahip olan Diaterra ürünleri haşere ve akar ile mücadelede etkin bir yardımcıdır. Kolaylıkla uygulanan Diaterra ürünleri, yaklaşık 3 ay boyunca* toprağınızı besleyerek korur. Her mevsim güvenle uygulanabilen Diaterra ürünleri, insan ve hayvan sağlığı için zararlı hiçbir katkı içermez ve organik tarım için tamamen uygundur.

Zararlı mücadelesinin pratik ve uygun maliyetli yolu olan Diaterra ürünleriyle tanışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Open chat
WhatsApp'tayız!